• Range Rover

  Range Rover

  Vrchol dokonalých schopností

 • Range Rover Sport

  Range Rover Sport

  Najagilneší a najdynamickejší Land Rover

 • Range Rover Velar

  Range Rover Velar

  Avantgardný Range Rover

 • NOVÝ RANGE ROVER EVOQUE

  NOVÝ RANGE ROVER EVOQUE

  Čas zapôsobiť

 • Range Rover Evoque

  Range Rover Evoque

  Výrazný a individuálny, skutočný Range Rover v kompaktnej forme

 • Range Rover Evoque Convertible

  Range Rover Evoque Convertible

  Kabriolet na celý rok

 • DISCOVERY

  DISCOVERY


  Naše doteraz najvšestrannejšie SUV

 • Discovery Sport

  Discovery Sport

  Dobrodružné a všestranné kompaktné SUV

24-05-2019

NOVÝ LAND ROVER DISCOVERY SPORT PRIPRAVENÝ NA KAŽDÉ RODINNÉ DOBRODRUŽSTVO

21. mája 2019, Whitley, Spojené kráľovstvo – Značka Land Rover je stelesnením slobody. Či už počas každodenných dobrodružstiev na ceste do školy alebo keď vás spolu s rodinou odvezie na miesta, kde sa všetky cesty končia, a naplní vaše životy novými zážitkami a objavmi v lone prírody. Nový Discovery Sport je kompaktné prémiové SUV, ktoré sa podrobilo mnohým premenám, aby bolo úspornejšie, technologicky vyspelejšie a výrazne praktickejšie. Zároveň sa za každých okolností stará o bezpečnosť a pohodlie cestujúcich.

Nový Discovery Sport zachytáva dobrodružného ducha, ktorý definuje rodinu vozidiel Discovery už 30 rokov, a neobyčajným spôsobom tento originál rozvíja bez toho, aby tým utrpeli jeho schopnosti. Pohodlnejší a tichší priestranný interiér s usporiadaním 5+2 je zosobnením všestrannosti v ešte dokonalejšej podobe. Dostal úplne nové rozhranie informačno-zábavného systému a najnovšie možnosti pripojenia, ako aj flexibilnejšie usporiadanie sedadiel, ktoré umožňuje až 24 kombinácií. Pod kapotou nájdeme nové elektrifikované systémy pohonu, ktoré majú pomôcť znížiť emisie a spotrebu paliva. Napríklad 48-voltový mild-hybridný systém, ktorý bude v ponuke hneď od uvedenia modelu na trh.

Gerry McGovern, dizajnový riaditeľ automobilky Land Rover, uviedol: „Toto vozidlo s nádhernými proporciami stavia na úspechu pôvodného modelu Discovery Sport. Zdokonalili sme ho a vylepšili jeho osobitý zovňajšok, ktorý je poklonou pútavému charakteru vnútorného priestoru.“

Nový model zachováva dizajnové črty typické pre Discovery, ako napríklad lastúrovitú kapotu, stúpajúci líniu bočných okien a skosenú strechu, celkovo však poňatie exteriéru odvážne rozvíja. Vďaka optimalizovaným proporciám vyzerá vozidlo ešte pôsobivejšie, k čomu prispievajú nové charakteristické LED svetlomety vpredu a vzadu spoločne s vynovenými nárazníkmi a mriežkou chladiča.

Zmeny v kabíne, ako predstavenie digitálneho informačno-zábavného systému Touch Pro a použitie luxusnejších materiálov v celom interiéri, pomohli vytvoriť praktickejší priestor vysokej kvality. Nové sedadlá vo všetkých troch radoch sú pohodlnejšie a všestrannejšie, k čomu prispel druhý rad delený v pomere 40 : 20 : 40 s funkciami sklápania a posúvania. Počet možných kombinácií sedadiel sa tak zvyšuje na 24, čo pokrýva naozaj každú možnú situáciu, či už veziete deti do školy alebo idete na rodinnú dovolenku.

Felix Brautigam, obchodný riaditeľ spoločnosti Jaguar Land Rover, povedal: „Discovery Sport znamenal pre značku Land Rover skutočný predajný úspech, ktorý stál na čele počas ostatných troch rokov, pričom do dnešného dňa sa predalo takmer pol milióna týchto vozidiel. Za ten čas získal viacero ocenení a priviedol k značke množstvo nových, mladších rodín, ktoré hľadanú niečo iné. Nový model v sebe spája všetko, čo rodina vozidiel Discovery stelesňuje, pričom kladie väčší dôraz na moderný život. Či už prostredníctvom nových elektrifikovaných systémov pohonu –MHEV alebo PHEV, najnovších technológií, s ktorými ste stále pripojení, alebo odolných materiálov v celej kabíne.“

Nový Discovery Sport je dostupný vo výbave S, SE a HSE, ako aj vo verzii R-Dynamic, ktorá sa vyznačuje nápisom na kapote a dverách batožinového priestoru v úprave Shadow Atlas. Vo vnútri sa od základného modelu ďalej odlišuje prahovými lištami s názvom značky.

Jedinečný všestranný charakter modelu Discovery Sport ďalej umocňujú vylepšené úložné priehradky na malé predmety vo všetkých radoch a o 20 percent vyšší objem palivovej nádrže (až 65 litrov). Keď sa rozhodnete pre voliteľný náramok Activity Key z dielne automobilky Land Rover, dodáte tomuto kompaktnému SUV nebývalú úroveň využiteľnosti, vďaka čomu odvezie vašu rodinu ešte ďalej.

Discovery Sport, postavený na najnovšej platforme PTA (Premium Transverse Architecture) automobilky Land Rover, prináša vyššiu úroveň všestrannosti a kultivovanosti, a to aj vďaka novej karosérii, ktorá je o 13 percent tuhšia než v prípade predchádzajúceho modelu. Ďalej pomohli pevne namontované nápravnice, ktoré obmedzujú prenikanie hluku a vibrácií do kabíny. Celé riešenie zaručuje maximálnu bezpečnosť pri náraze.

Už pri samotnom návrhu platformy PTA sa rátalo s možnosťou elektrifikácie, vďaka čomu sa v modeli Discovery Sport mohol zaviesť nový 48-voltový elektrický pohon typu mild-hybrid (MHEV). Tento systém, ktorý sa po prvýkrát predstavil v novom modeli Range Rover Evoque, využíva štartovací generátor namontovaný na motore a integrovaný do rozvodového remeňa. Ten zachytáva energiu, ktorá by sa stratila pri spomaľovaní a ukladá ju do akumulátora pod podlahou.

Pri rýchlostiach nižších ako 17 km/h sa motor vypne, keď vodič zošliapne brzdu. Potom zasa podporuje motor pri akcelerácii opätovným využitím uloženej energie, čím sa znižuje spotreba paliva. Nový motor a prevodovky dodávajú vozidlu kultivovaný, tichý a efektívny chod, čo prináša značné úspory, či už na ceste do školy, pri jazde na vidieku alebo na výprave do Álp.

Mild-hybridný systém pohonu, dostupný naprieč ponukou štvorvalcových zážihových a vznetových motorov Ingenium, produkuje emisie CO2 už od 144 g/km (ekvivalentné pre normu NEDC) a dosahuje spotrebu paliva do 6,9 l/100 km (podľa testovacieho postupu WLTP). Koncom roka 2019 ponuku rozšíria tiež úspornejší plug-in hybridný elektrický pohon (PHEV) a trojvalcový zážihový motor Ingenium.

Nový Discovery Sport* je jedným z prvých modelov značky Land Rover, ktorý využíva motory certifikované na základe testovania emisií pri skutočnej jazde 2. úrovne (RDE2), a to ešte pred jeho povinným zavedením v roku 2020. Keďže okrem tradičným laboratórnych meraní sa emisie sledujú aj počas cestných skúšok v reálnej premávke, zákazníci môžu mať istotu, že najnovšie vznetové motory Ingenium v ponuke pre toto kompaktné SUV sú ekologickejšie a úspornejšie než kedykoľvek doteraz.

Najúspornejším variantom modelu Discovery Sport bude vozidlo s pohonom predným kolies, vznetovým motorom s výkonom 150 koní a manuálnou prevodovkou, ktorý ponúkne emisie CO2 už od 140 g/km a spotrebu paliva od 5,9 l/100 km. Modely s pohonom všetkých kolies (AWD) využívajú v záujme maximálnej možnej úspory funkciu odpojenia pohonu, čiže jednotku prenosu energie na prednej náprave, ktorá počas ustálenej jazdy odpojí pohon zadných kolies, čím sa znižujú trecie straty. Pohon všetkých kolies sa dokáže znova zapnúť za menej než 500 milisekúnd.

Najnovší Discovery Sport má v úmysle spĺňať digitálne požiadavky modernej rodiny. Preto ponúka „inteligentné vnútorné spätné zrkadlo“, ktoré sa po jednoduchom stlačení spínača zmení na obrazovku, kde sa vo vysokom rozlíšení zobrazuje jasný obraz priestoru za vozidlom. Ponúka širšie zorné pole (50 stupňov) a špičkovú viditeľnosť v slabých svetlených podmienkach prostredníctvom kamery namontovanej nad zadným sklom. Vďaka tomu výhľad dozadu nenarúšajú cestujúci v druhom rade ani objemný náklad v batožinovom priestore.

Automobilka zaviedla technológiu zobrazenia priestoru pod vozidlom, ktorá vodičom pomáha pri manévrovaní v blízkosti vysokých mestských obrubníkov alebo zdolávaní náročného terénu. Na dotykovú obrazovku premieta obraz z kamery, ktorý ponúka virtuálny 180-stupňový pohľad pod vozidlo a účinne necháva zmiznúť kapotu. Ide o realizáciu technológie priehľadnej kapoty, ktorú automobilka Land Rover po prvýkrát prezentovala v roku 2014.

Tým sa však digitálna transformácia nekončí. Prvýkrát sa predstavuje bezdrôtové nabíjanie kompatibilných mobilných zariadení v spodnej časti stredovej konzoly. Prístupový bod 4G WiFi spolu s konektormi USB a 12-voltovými zásuvkami v každom rade zasa poskytujú pasažierom možnosť kedykoľvek si nabiť a pripojiť svoje zariadenia. Pohodlie cestujúcich ešte zvyšujú samostatné ovládacie prvky kúrenia a vetrania v druhom a treťom rade.

Pre vodičov nového modelu Discovery Sport, ktorí svoje vozidlo využívajú pravidelne, sú tu nastavenia Smart Settings, ktoré sa pomocou algoritmov umelej inteligencie dokážu naučiť preferencie vodiča, nastaviť masážne funkcie a polohy sedadiel, upraviť nastavenia hudby a klimatizácie a polohu stĺpika riadenia pre každého vodiča.
Najnovší Discovery Sport je pravý Land Rover v každom ohľade. Ponúka spoľahlivé jazdné schopnosti v každom teréne a za každého počasia, vrátane možnosti brodenia do hĺbky 600 mm, pohonu všetkých kolies a druhej generácie systému Active Driveline (v závislosti od výkonu motora). Technológia Terrain Response 2 automaticky rozpoznáva druh povrchu a prispôsobuje prenos krútiaceho momentu podľa aktuálnych podmienok. S pokročilým asistentom pre ťahanie prívesu je cúvanie s prívesom (do 2 500 kg) intuitívnejšie a bezpečnejšie než kedykoľvek predtým.

Štandardnou súčasťou všetkých modelov je parkovacia kamera, ako aj celý rad pokročilých asistenčných systémov pre vodiča. Patrí sem adaptívny tempomat s asistentom pre kolóny, ktorý udržiava vozidlo v strede jazdného pruhu podľa značenia na ceste a zároveň zachováva bezpečný odstup od vozidla vpredu. Spomedzi ďalších prvkov aktívnej bezpečnosti môžeme uviesť asistenta udržiavania vozidla v jazdnom pruhu, systém autonómneho núdzového brzdenia a systém monitorovania stavu vodiča.

T.O.P. AUTO Bratislava
Rožňavská 30
Bratislava 821 04
+421 2 205 11 000
predajjaguar@topautobratislava.sk